Zaskoczenia brak – według raportu podsumowującego rok 2019, największym producentem mobilnych SoC był amerykański Qualcomm, który jednocześnie traci udziały w rynku. Kto zyskuje?
Counterpoint Research opublikował raport na temat rynku SoC dla smartfonów za rok 2019. Skupia się on na udziałach firm, które produkują i sprzedają te komponenty. Pod tym względem nadal króluje Qualcomm. Wiodącą pozycję na rynku firma jednak musi godzić ze spadającymi udziałami.
Firma zajęła również pierwsze miejsce w tym rynku w 2018 r. Jednak jej udział wyniósł wówczas 35%, podczas gdy w 2019 spadł do 33,4%. Podobne zjawisko widać w przypadku tajwańskiego MediaTeka, który utrzymał pozycję nr 2 w 2019 r., Chociaż udział firmy w globalnym rynku SoC spadł o 1,1 % rok do roku do 24,6%. Gracz numer 3 – Samsung – zwiększył swój udział o 2,2% rok do roku. Rok wcześniej najniższy stopień podium zajmował Apple, który w 2019 roku nieznacznie stracił udziały w rynku (o 0,5%).
HiSilicon, czyli sekcja Huawei zajmująca się projektowaniem procesorów, rósł najszybciej w 2019 r. Jednak Counterpoint słusznie dostrzega tu pewne ograniczenie – bez którego HiSilicon rósłby jeszcze szybciej. Chodzi oczywiście o amerykańskie represje wobec Huawei. W ich rezultacie błyskawiczny rozwój chińskiego giganta został spowolniony, o czym mówili w marcu sami przedstawiciele firmy.
W rzeczywistości większość sukcesu HiSilicon wynikała z popularności na rynku krajowym. Miał 2. największy udział w rynku w tym kraju (po Qualcomm), podczas gdy nie znalazł się w pierwszej 4 w innych regionach (takich jak Ameryka Północna, UE i Indie) badanych w tym raporcie.
https://itreseller.pl/itrnewkirin-985-debiutuje-przy-okazji-premiery-smartfonow-honor-30-osmiordzeniowiec-z-szybkim-modemem-5g-bedzie-stanowil-idealne-rozwiazanie-dla-smartfonow-tzw-wyzszej-klasy-sredniej/