Zbliża się rewolucja w pamięciach DDR5, moduły o niestandardowych rozmiarach pojawią się w sprzedaży
Aktualnie kupując moduły pamięci przyzwyczajeni jesteśmy, do z góry ustalonych pojemności modułów – 4, 8, 16, 32 GB i tak dalej. Lecz wraz z wprowadzeniem na rynek modułów niebinarnych (nie-dwójkowych), możemy spodziewać się modułów innej pojemności np. 24, 48, 96 GB.
Pamięci niebinarne nie są tak naprawdę niczym nadzwyczajnym. To, co odróżnia pamięć niebinarną od standardowej DDR5, sprowadza się do chipów używanych do produkcji modułów DIMM. Zamiast modułów 16 Gb — czyli gigabitowych — znajdujących się w większości dzisiejszych pamięci DDR5, niebinarne DIMM-y wykorzystują chipy DRAM 24 Gb.
Gdy weźmiemy 20 takich chipów i umieścimy je w pamięci DIMM, otrzymamy 48 GB pamięci użytkowej po uwzględnieniu ECC i przechowywania metadanych.
Według Briana Drake’a, starszego menedżera ds. rozwoju biznesu w firmie Micron, zazwyczaj można uzyskać około 96 GB pamięci na jednym module DIMM, zanim będzie się zmuszonym do zastosowania zaawansowanych technik pakowania poszczególnych kości.
Jak dotąd wszyscy główni producenci pamięci, w tym Samsung, SK-Hynix i Micron, zapowiedzieli moduły 24Gb do wykorzystania w niebinarnych modułach DIMM.
Prawdopodobnie największy czynnik przemawiający za pamięcią niebinarną sprowadza się do kosztów i elastyczności.
„Dla typowego centrum danych koszt pamięci jest znaczący i może być nawet wyższy od kosztu komputera” – powiedział Wayne Lam, analityk CCS Insights.
Jak podała strona The Next Platform na początku tego roku, pamięć może stanowić nawet 14 procent kosztów serwera. A w chmurze, niektórzy specjaliści z branży umieszczają tę liczbę bliżej 50 procent.
„Podwojenie pojemności DRAM – 32GB do 64GB do 128GB – powoduje teraz duże kroki w kosztach. Koszt jednego bitu jest dość stały, dlatego jeśli nadal podwajasz, przyrost kosztów staje po prostu zaporowo drogi” – wyjaśnił Lam. „Przejście z 32GB do 48GB, 64GB i 96GB oferuje łagodniejsze przyrosty cen”.