Zdaniem analityków z GlobalData, pandemia COVID-19 może spowodować trwałe zmiany w działalności firm. Na globalnych zmianach może zyskać wiele firm z branży IT.
Analitycy GlobalData przyjrzeli się danym dotyczącym wpływu pandemii na sposób funkcjonowania firm. Część zmian, co może być nieco zaskakujące, jest jak najbardziej pozytywna.
GlobalData, wiodąca firma zajmująca się danymi i analizami wskazuje na pozytywny wpływ, jaki odcisnęła epidemia na sposobie życia i pracy.
Od wybuchu pandemii COVID-19 prawie wszystkie usługi informatyczne i obsługujące IT przyjęły nową kulturę pracy, umożliwiając pracownikom pracę z domu. Praca zdalna w ciągu ostatnich trzech miesięcy pozytywnie wpłynęła na produktywność, a jeśli zostanie utrzymana w perspektywie długoterminowej, może mieć efekt pozytywny pod względem zmniejszenia kosztów zarówno pracodawcy, jak i pracowników, zmniejszenia zatorów w ruchu drogowym, niższego poziomu zanieczyszczenia i zmniejszenia liczby wypadków w miejscu pracy.
Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że praca zdalna może uzupełnić inne środki redukcji kosztów poprzez zmniejszenie kosztów stałych, takich jak wydatki na nieruchomości, rachunki za prąd i wydatki na podstawowe udogodnienia wymagane do codziennego prowadzenia biura. Ta nowa kultura pracy została już przyjęta przez globalnych gigantów technologicznych wraz z innymi firmami usługowymi obsługującymi IT.
Arnab Nath, analityk ds. Badań ekonomicznych w GlobalData, stwierdził: „Jest to sytuacja korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, a dla niektórych jest to dobrodziejstwo w przebraniu. Z jednej strony zmniejszy koszty stałe dla pracodawców i pozwoli im zatrudnić utalentowane zasoby z dowolnego miejsca na świecie. Z drugiej strony pozwoli pracownikom przenieść się z miast metra, w których koszty utrzymania są bardzo wysokie. W perspektywie długoterminowej będą także widoczne korzyści społeczne w postaci mniejszego ruchu i zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza i hałasu. ”
Twitter niedawno ogłosił, że większość jego pracowników może zdecydować się na pracę zdalną na zawsze. Google pozwolił także większości swoich pracowników pracować z domu do 2021 r. Firmy takie jak Facebook, Dell, Square, Slack, Box, Zillow i wiele innych zainicjowały podobne plany dostosowania się do zmian wprowadzonych przez COVID-19.
Liczba badań na temat zagadnień związanych z pracą na całym świecie wskazuje, że większość ankietowanych specjalistów jest skłonna kontynuować pracę na odległość. Oprogramowanie, wideokonferencje, usługi w chmurze i platformy współpracy firmy transportowej prowadzić spotkania, szkolenia i pomagać pracownikom pozostać w kontakcie.
Często miejsce pracy staje się ograniczeniem – firmy nie zatrudniały dotychczas zbyt chętnie pracowników spoza miast czy regionów, gdzie mają biura. Zatrudnianie utalentowanych ludzi w dobie pracy zdalnej może być zupełnie inne. Kto wie, czy nie jest to szansa dla tzw. „prowincji”, a dla przykładu, w Polsce, może zatrzymać skrajną centralizację w wielu branżach. Może okazać się, że wkrótce będzie można pracować dla dużej, nowoczesnej, dobrze prosperującej firmy, a przy tym zarabiać dobrze, nie tylko mieszkając w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku.
https://itreseller.pl/itrnewkoronawirus-sprawil-ze-media-spolecznosciowe-zyskuja-zaangazowanie-uzytkownikow-ale-mniej-zarabiaja-na-reklamach-widac-to-na-przykladzie-twittera/