Zgłoszenie znaku towarowego Apple Music zablokowane przez amerykański sąd apelacyjny
Firma Apple Inc przegrała we wtorek przetarg na rejestrację federalnego znaku towarowego „Apple Music” po tym, jak amerykański sąd apelacyjny orzekł w sprawie na rzecz muzyka jazzowego, który zakwestionował wniosek giganta technologicznego.
Jak podaje Reuters, Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Federalnego odrzucił argument Apple’a, że ma pierwszeństwo przed prawami do znaku towarowego „Apple Jazz” trębacza Charliego Bertiniego w oparciu o jego własność wcześniejszego znaku towarowego wytwórni muzycznej Beatlesów Apple Corps Ltd.
Sąd zezwolił Bertiniemu na zablokowanie oferty Apple’a na federalny znak towarowy Apple Music obejmujący występy na żywo i kilka innych zastosowań znaków towarowych, które Apple starał się zabezpieczyć.
Apple uruchomiło usługę przesyłania strumieniowego w 2015 roku i w tym samym roku złożyło wniosek o federalny znak towarowy „Apple Music” obejmujący kilka kategorii usług muzycznych i rozrywkowych.
Bertini sprzeciwił się aplikacji, argumentując, że nazwa spowodowałaby zamieszanie z marką „Apple Jazz”, której używał od 1985 roku do reklamowania koncertów. Obie strony zgodziły się, że znak Apple prawdopodobnie wprowadzi konsumentów w błąd.
Jednak trybunał Urzędu Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych orzekł na rzecz Apple’a w 2021 r., stwierdzając, że ma wcześniejsze prawa do nazwy opartej na znaku towarowym „Apple” z 1968 r.
„Nadanie znaku jednemu towarowi lub usłudze nie daje pierwszeństwa każdemu innemu towarowi lub usłudze w zgłoszeniu znaku towarowego” – orzekł sąd.
Jednomyślny panel Federal Circuit uchylił we wtorek decyzję o odrzuceniu sprzeciwu Bertiniego. Stwierdzono, że Apple nie może „przyczepić” swoich praw do znaków towarowych dotyczących występów na żywo do znaku towarowego Apple Corps dotyczącego nagrań dźwiękowych, innej kategorii towarów.
Adwokat Bertiniego, jego brat James Bertini, powiedział, że są zadowoleni z decyzji po „długiej i trudnej walce”. „Być może ta decyzja pomoże również innym małym firmom w ochronie ich praw do znaków towarowych” – powiedział adwokat.