Złośliwe oprogramowanie dla Linuksa zaliczyło nowy szczyt w 2022 r.
Linux może cieszyć się wzrostem popularności, ponieważ coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w ten system operacyjny, ale wraz z popularnością nieuchronnie przychodzą również złoczyńcy, a nowe raporty twierdzą, że liczba złośliwego oprogramowania skierowanego na to oprogramowanie gwałtownie wzrosła w 2022 roku.
Według raportu Atlas VPN, opartego na danych z platformy AV-ATLAS, w 2022 r. pojawiło się 1,9 mln nowych zagrożeń malware dla systemu Linux, co oznacza wzrost o 50% rok do roku. Większość nowych próbek złośliwego oprogramowania dla systemu Linux została odkryta w pierwszych trzech miesiącach roku. W I kwartale 2022 r. badacze odkryli 854 690 nowych szczepów. W II kwartale liczba ta spadła o 3% – wykryto 833 065 nowych szczepów.
Twórcy złośliwego oprogramowania dla Linuksa musieli wziąć wolne w trzecim kwartale roku, ponieważ liczba nowych detekcji spadła o 91%, do 75 841. W czwartym kwartale roku liczby ponownie się podniosły, wzrastając o 117% do 164 697. Pomimo tych ustaleń, Linux jest nadal „wysoce bezpiecznym systemem operacyjnym”, twierdzą badacze.
„Otwarta natura Linuksa pozwala na ciągłą weryfikację przez społeczność techniczną, co prowadzi do mniejszej ilości możliwych do wykorzystania luk w zabezpieczeniach. Dodatkowo, Linux ogranicza uprawnienia administracyjne dla użytkowników i w porównaniu z szerzej stosowanymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows, wciąż ma mniej złośliwego oprogramowania skierowanego na niego.”
Jednak złoczyńcy nie przestaną polować na luki w piątym najpopularniejszym systemie operacyjnym na świecie, a zarówno firmy, jak i konsumenci powinni zawsze mieć się na baczności, podsumowali badacze. Linux może nie jest tak popularny jak Windows, czy macOS, ale jest szeroko stosowanym systemem operacyjnym. Od urządzeń z systemem Android, przez Chromebooki, kamery wideo, urządzenia wearable, po wszelkiego rodzaju serwery (serwery internetowe, serwery baz danych, serwery poczty elektronicznej itp.) istnieje ponad 32 miliony punktów końcowych działających na Linuksie.