Zmniejsza się fragmentacja Androida. Google publikuje dane dotyczące rozdrobnienia rynku urządzeń z Androidem.
Podstawowa wada Androida, fakt iż jednocześnie funkcjonuje na rynku wiele wersji tego systemu, powoli zaczyna odchodzić w przeszłość. Tak wynika z nowych danych udostępnionych przez Google.
Kiedyś internetowy gigant publikował informacje o fragmentacji systemu co miesiąc. Dziś robi to znacznie rzadziej, ale dane pozostają ciekawe. Zwłaszcza, że widać iż coś drgnęło w temacie liczby udziałów starych wersji Androida. Czyżbyśmy zaczęli w końcu używać telefonów z nowymi systemami Google’a?
Dotychczas większość raportów tego typu wyglądała podobnie. Nowsze wersje Androida zyskiwały powoli, by dopiero w rok po oficjalnej premierze osiągnąć znaczną popularność. Problematycznie wyglądały także starsze wersje – często bardzo długu pozostające w czołówce popularności. To, naturalnie, wyzwanie dla Google’a, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa. Rozwiązaniem miał być Project Treble. Miał on ułatwić wprowadzanie kolejnych wersji systemu w pewnym oderwaniu od działań producenta telefonu. Project Treble działa od premiery Androida 8.0 Oreo. Jak się okazuje, rzeczywiście mamy do czynienia z pewną poprawą, chociaż potrzeba było na to wiele czasu.
Informacje podane przez Google’a wskazują, że po ponad roku od premiery w sierpniu 2019 roku, Android 9.0 Pie ma 22,6% udziału w rynku urządzeń z Androidem. Starszy Android 8.0 Oreo ma 8,9%. Jest w tym jednak spora łyżka dziegciu. Nie podano informacji na temat pozostałych wersji systemu. Te, jak nietrudno policzyć, odpowiadają za niemal dwie trzecie rynku. Przed Androidem jeszcze długa droga do sukcesu w walce z fragmentacją.