Znajomość niemieckiego gwarancją pracy… ale jakiej? Czy jego znajomość umożliwia znalezienie pracy nie tylko za granicą – również w Polsce?

Językiem niemieckim jako ojczystym posługuje się łącznie blisko 130 milionów ludzi w 42 krajach na świecie. Na międzynarodowym rynku pracy takie osoby właściwie mają gwarancję znalezienia pracy – jak wskazują eksperci, rekrutacje pracowników posługujących się tym językiem są prowadzone właściwie stale. Duży popyt na takich kandydatów nie jest zaskoczeniem, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że niemiecki jest czwartym najczęściej używanym językiem na świecie oraz to, że Niemcy mają najbardziej wpływową gospodarkę w UE.

Niemiecki jest najczęściej używanym językiem ojczystym i językiem urzędowym w czterech krajach Unii Europejskiej: Niemczech, Austrii, Belgii i Luksemburgu, a dodatkowo jest językiem urzędowym w Szwajcarii i Liechtensteinie. Ale jego znajomość umożliwia znalezienie pracy nie tylko za granicą – również w Polsce występuje duże zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów. Nierzadko znajomość języka jest tak ważna, a popyt tak duży, że organizacje akceptują mniejsze doświadczenie zawodowe – procesów biznesowych można nauczyć się szybciej niż języka, w którym pracownik ma operować wykonując swoje codzienne zadania. W jakich rolach karierę mogą rozwijać osoby niemieckojęzyczne?

 

Agent ds. wsparcia IT

Jednym z zawodów, w których z pewnością odnajdą się osoby posługujące się językiem niemieckim jest agent ds. wsparcia IT. Na rynku jest w tej chwili duże zapotrzebowanie na takich specjalistów. Na czym dokładnie polega ta rola?

W najprostszym ujęciu możemy powiedzieć, że agent ds. wsparcia IT rozwiązuje problemy techniczne i sieciowe z użytkownikami końcowymi poprzez przyjęcie zgłoszenia, stawianie pytań diagnostycznych i prowadzenie użytkownika przez kroki dążące do rozwiązania problemu. To ludzie od komunikacji i technologii w jednym. Z racji frontalnych kontaktów z klientem – telefonicznych lub mailowych – agenci ds. wsparcia IT muszą biegle posługiwać się językiem kraju pochodzenia rozmówcy. W Polsce funkcjonuje wiele organizacji współpracujących na co dzień z firmami zza naszej zachodniej granicy, tak więc kandydaci chcący znaleźć w nich zatrudnienie, często muszą wykazać się znajomością języka niemieckiego.

W procesie rekrutacji na stanowisko agenta ds. wsparcia IT zwraca się szczególną uwagę na kompetencje językowe – oczekiwany poziom w środowiskach zawodowych to minimum B2. Wszelkie umiejętności adaptacyjne są mile widziane, jak również kompetencje, które pozwalają nawiązywać szybki i dobry kontakt. Chęć do rozwiązywania problemów technicznych jest w zupełnie wystarczająca, wszystkich procesów pracownicy mogą uczyć się już w trakcie pracy.

– Warto podkreślić, że wiele osób zastanawia się nad karierą w IT, ale obawia się tego, że niska wiedza z tego obszaru dyskwalifikuje ich na starcie. Dlatego chciałabym podkreślić, że cennym argumentem przemawiającym „za” dołączeniem do Capgemini w roli agenta ds. wsparcia IT jest fakt, że nie wymagamy wykształcenia technicznego czy informatycznego. U kandydatów liczymy przede wszystkim na umiejętności językowe, zapał do nauki i rozwoju oraz zainteresowanie branżą IT. Jest to dla nas cenny wkład, który możemy uzupełniać w procesie onboardingu i szkoleń stanowiskowych, przekazując pełną wiedzę nowej osobie w organizacji. Co ważne, Capgemini na stanowiska agentów ds. wsparcia IT chętnie zatrudnia studentów, co daje im szansę na rozpoczęcie kariery w branży i solidną dawkę praktycznej wiedzy przy jednoczesnym stałym szlifowaniu umiejętności językowych – mówi Karolina Wieczorek, Recruitment Manager, Cloud Infrastructure Services w Capgemini Polska.

 

Finanse i księgowość

Umiejętność porozumiewania się w co najmniej jednym języku obcym to jedno z głównych wymagań stawianych kandydatom do pracy w centrach BPO/SSC, które świadczą usługi księgowe, finansowe czy HR firmom zlokalizowanym w różnych częściach świata. W zakresie finansów i księgowości drogę zawodową rozpocząć można w kilku specjalizacjach. Wśród nich znajdują się między innymi O2C (OtC), co oznacza order to cash, czyli wsparcie klientów w procesach od złożenia zamówienia po dokonanie płatności. Dla osób, które interesuje specjalizacja oparta w większej mierze na obszarze raportowym, lepiej sprawdzi się rozwój w kierunku R2R (RtR), czyli record to pay. Na stanowiskach z tego zakresu odpowiada się za tworzenie dokumentacji księgowych, sprawozdań i raportów. Trzecia możliwa ścieżka, to P2P (PtP), czyli procure to pay, specjalizacja opierająca się na obsłudze procesów zakupowych i podatkowych.

– Osoby niemieckojęzyczne mogą z powodzeniem stawiać u nas swoje pierwsze (i kolejne) zawodowe kroki w zakresie finansów i księgowości, ale nie tylko. Nasza organizacja współpracuje w dużej mierze z klientami z krajów niemieckojęzycznych, stąd zapotrzebowanie na takich ekspertów. Jesteśmy otwarci na osoby początkujące i wówczas bazując na CV i preferencjach kandydata, wspólnie wybieramy najlepszą ścieżkę kariery – np. w zależności od tego, czy dana osoba chce pracować z klientem, czy w roli skupionej na tzw. back office. Oczywiście dobrze jest posiadać pewne podstawowe predyspozycje, takie jak zdolność do analizy czy umiejętność pracy w zespole, ale to są podstawy, z którymi można się spotkać w większości firm. Zadania, jakie realizuje się w działach finansowych Capgemini są bardzo zróżnicowane i zależą od wybranej ścieżki – to mogą być zadania od analizy danych istotnych z perspektywy klienta, poprzez komunikację z klientami ws. płatności, czy rozliczanie należności, aż po fakturowanie między-firmowe. Nasi pracownicy mają możliwość „poruszania się” pomiędzy działami, celem weryfikacji najlepszej dla nich ścieżki i te możliwości sprawiają, że wiele osób pozostaje z nami na dłużej – dodaje Magdalena Foryś-Świętek, Junior Team Manager, Eearly Recruitment, Business Services w Capgemini Polska.

Wielojęzyczność to często niemal gwarancja znalezienia zatrudnienia. Dla firm często jest to kluczowa umiejętność z perspektywy biznesowej – osoby posługujące się językami obcymi są w stanie lepiej rozumieć globalny rynek i potrzeby międzynarodowych klientów, dostawców oraz partnerów. Wiele badań wskazuje, że na poziomie krajowym te państwa, w których biznes posługuje się na dużą skalę językami obcymi, mają większy udział PKB w handlu międzynarodowym. Tę samą analogię można zastosować w przypadku firm – organizacje, które mają w swoich szeregach osoby mówiące w wielu językach, mają możliwość współpracy z wieloma rynkami i klientami, oferując im zrozumienie nie tylko na poziomie biznesowym, ale i kulturowym.

IT Champions 2022 – Prestiżowe nagrody branżowe, wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Na gali gościła czołówka branży IT!