Źródła podają, że Intel zrezygnuje z umowy o wartości 5,4 miliarda dolarów po opóźnieniach ze strony chińskich organów regulacyjnych

Intel Corp ma zrezygnować z umowy o wartości 5,4 miliarda dolarów na przejęcie izraelskiego producenta układów scalonych Tower Semiconductor Ltd, która wygasa we wtorek, wobec trudności, jakie narastają ze strony chińskich organów regulacyjnych.

Rozwój tej sytuacji dobitnie podkreśla, jak napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w kwestiach obejmujących handel, własność intelektualną i przyszłość Tajwanu przenoszą się na transakcje korporacyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy technologiczne. Intel, który podpisał umowę na zakup Tower w lutym 2022 r., nie uzyskał zgody chińskich organów regulacyjnych na przejęcie w terminie zgodnym z wymogami dokumentu – tak podaje Reuters za osobami zaznajomionymi ze sprawać i chcącymi pozostać anonimowymi.

Intel nie planuje negocjować przedłużenia umowy i zamiast tego zapłaci Towerowi 353 miliony dolarów opłaty za zerwanie umowy, dodały źródła. Nie wiadomo, czy organy regulacyjne zatwierdziłyby transakcję, gdyby firmy przedłużyły umowę i czekały na zakończenie kontroli.

W zeszłym roku firma DuPont De Nemours Inc zrezygnowała z umowy o wartości 5,2 miliarda dolarów na zakup producenta materiałów elektronicznych Rogers Corp po opóźnieniach w uzyskaniu zgody chińskich organów regulacyjnych. Dyrektor naczelny Intela, Pat Gelsinger, powiedział, że stara się o zatwierdzenie umowy z Tower przez chińskie organy regulacyjne i jeszcze w zeszłym miesiącu odwiedził ten kraj, aby spotkać się z urzędnikami państwowymi. Powiedział również, że Intel inwestuje w swoją działalność odlewniczą, która produkuje chipy dla innych firm, niezależnie od umowy z Tower.

W czerwcu izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że Intel zgodził się wydać 25 miliardów dolarów na nową fabrykę w Izraelu, największą jak dotąd międzynarodową inwestycję w tym kraju. W rezultacie inwestorzy stracili nadzieję na transakcję dotyczącą Tower.

Notowane na Nasdaq akcje Tower zakończyły we wtorek cenę 33,78 USD, co stanowi znaczną obniżkę w stosunku do ceny transakcyjnej 53 USD za akcję. W drugim kwartale odlewnia firmy Intel odnotowała przychody w wysokości 232 mln USD, w porównaniu z 57 mln USD rok wcześniej, dzięki postępom w stosunku do rywali, takich jak lider branży Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

Wzrost sprzedaży odlewni wynikał z „zaawansowanego pakowania”, procesu, w którym Intel może łączyć kawałki chipów wyprodukowanych przez inną firmę, aby stworzyć mocniejszy chip. Popyt na chipy Intela spadł po dwóch latach silnego wzrostu napędzanego pracą zdalną podczas pandemii, co skłoniło producenta do cięć kosztów. Zobowiązał się do ograniczenia kosztów o 3 miliardy dolarów w tym roku, mając na celu zaoszczędzenie od 8 do 10 miliardów dolarów do końca 2025 roku.