Zysk i marża Dell ucierpiały z powodu wyższych kosztów sztucznej inteligencji, akcje spadają

Dell prognozował w czwartek zysk za bieżący kwartał poniżej szacunków rynkowych i zasygnalizował, że wyższe koszty budowy serwerów, które sprostają dużym obciążeniom związanym ze sztuczną inteligencją, spowodują spadek rocznej marży, powodując spadek akcji o ponad 17% w rozszerzonym obrocie.

Firma z siedzibą w Round Rock w Teksasie spodziewa się, że skorygowana marża brutto spadnie o około 150 punktów bazowych w roku fiskalnym 2025. Oczekuje skorygowanego zysku na akcję w wysokości 1,65 USD, plus lub minus 10 centów w bieżącym kwartale, w porównaniu ze średnią szacunków analityków na poziomie 1,84 USD, zgodnie z danymi LSEG.

„Biorąc pod uwagę inflacyjne koszty nakładów, konkurencyjne otoczenie i wyższą mieszankę serwerów zoptymalizowanych pod kątem sztucznej inteligencji, spodziewamy się spadku naszej marży brutto” – powiedziała dyrektor finansowa Yvonne McGill w rozmowie telefonicznej po ogłoszeniu wyników.

Gwałtowny wzrost popytu na wysokowydajne obliczenia i wielkoskalowe centra danych w celu wsparcia rosnącej popularności generatywnej sztucznej inteligencji pobudził inwestycje w produkty obsługujące sztuczną inteligencję, wywołując popyt na serwery oferowane przez firmy, w tym Dell.

„Spadek marży odzwierciedlał konkurencyjne środowisko cenowe, ponieważ rynek jeszcze nie w pełni się ożywił, a konkurenci Della próbowali zdobyć udział w tym napiętym rynku” – powiedział Mikako Kitagawa, dyrektor analityczny w firmie Gartner.

Sprzedaż serwerów firmy zoptymalizowanych pod kątem sztucznej inteligencji wzrosła ponad dwukrotnie do 1,7 mld USD, a zaległości wzrosły o ponad 30% do 3,8 mld USD, powiedział w oświadczeniu dyrektor operacyjny Jeff Clarke.

Firma podniosła również prognozę przychodów na rok fiskalny 2025 do 93,5-97,5 mld USD, w porównaniu z wcześniejszą prognozą na poziomie 91-95 mld USD.

Przychody za pierwszy kwartał zakończony 3 maja wzrosły o 6% do 22,24 mld USD, przerywając passę sześciu kwartałów spadków. Skorygowany zysk był w dużej mierze zgodny z szacunkami analityków.

Przychody firmy w grupie rozwiązań infrastrukturalnych – obejmującej ofertę pamięci masowych, oprogramowania i serwerów – wzrosły o 22% do 9,23 mld USD, podczas gdy przychody w grupie rozwiązań klienckich – zajmującej się komputerami PC – pozostały na niezmienionym poziomie.

IT RESELLER nr 357/2024 “Inwestycje w nasze rozwiązania są kluczowe dla każdego biznesu” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Maciej Kamiński, Dyrektor Samsung Memory na Polskę i region CEE