MIT Enterprise Forum Poland łączy siły z CVC Capital Partners – startupy technologiczne przejdą akcelerację i zawalczą o 100 tysięcy złotych.
Trwa nabór do jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych dla startupów technologicznych – MIT Enterprise Forum Poland. Młodzi przedsiębiorcy otrzymają m.in. wsparcie największych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw oraz dostęp do mentorów i ekspertów. Dodatkowo najciekawsze startupy – dzięki współpracy nawiązanej przez akcelerator z CVC Capital Partners – będą miały szansę na wygranie 100 000 złotych na rozwój działalności. W związku z konkursem nabór do 4. edycji akceleratora MIT Enterprise Forum Poland został przedłużony do 11 marca. Startupy mogą składać aplikacje do programu za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org.
W ramach 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland akcelerator zostanie rozszerzony o międzynarodowy konkurs CVC Young Innovator Awards. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 100 000 złotych. W rywalizacji wezmą udział przedstawiciele startupów technologicznych, które zakwalifikują się do programu MIT Enterprise Forum Poland i spełnią wymogi regulaminowe konkursu. Beneficjentem nagrody może być innowacyjne przedsięwzięcie przedstawione przez młodego przedsiębiorcę (poniżej 30 roku życia), które – poza wysokim potencjałem technologicznym – cechuje się wysoką użytecznością społeczną.
– Chcemy nie tylko inwestować w polską gospodarkę, ale również wspierać jej rozwój, dlatego zdecydowaliśmy się na kontynuację ogólnoświatowego konkursu CVC Young Innovator Awards w nowej, poszerzonej formule. W tym roku konkurs to nie tylko finansowanie dla zwycięzców ufundowane przez CVC, ale także pełna akceleracja startupu w ramach programu MIT Enterprise Forum Poland i wsparcie merytoryczne ze strony partnerów projektu. Szukamy inicjatyw biznesowych młodych ludzi, którzy chcą z jednej strony zbudować prężnie działające firmy, a z drugiej – w ich DNA wpisana jest szeroko pojęta społeczna użyteczność – mówi Krzysztof Krawczyk, szef funduszy CVC Capital Partners w Polsce.
To już druga edycja konkursu Young Innovator Awards realizowana przez CVC Capital Partners. W 2017 roku pierwsze miejsce w konkursie zajął startup ScienceBioTech tworzący nowatorskie rozwiązania wykorzystywane w leczeniu złamań kości. Drugą nagrodę otrzymali twórcy aplikacji Dr. Barbara, która tworzy diety dla osób przewlekle chorych w oparciu o szczegółowy wywiad i bieżącą analizę wyników badań krwi. Po raz pierwszy konkurs realizowany jest w ramach akceleratora MIT Enterprise Forum Poland, który zapewnia innowacyjnym polskim mikro i małym firmom wsparcie w przyspieszeniu procesu komercjalizacji rozwijanych przez nie przedsięwzięć. Do tej pory akcelerację w ramach programu przeszło ponad 70 startupów technologicznych. Do dyspozycji młodych przedsiębiorców jest ponad stu specjalistów akceleratora, jak i delegowanych przez partnerów przemysłowych wspierających projekt.
– Nasz 3-miesięczny program akceleracji skrojony jest przede wszystkim w odpowiedzi na potrzeby, które mają startupy na wczesnym etapie rozwoju i które budują swoje firmy wokół unikalnego IP lub modelu biznesowego. Zdajemy sobie sprawę, że komercjalizacja nowych technologii nie jest prosta. Mnogość zagadnień, które muszą opanować i zweryfikować młode przedsiębiorstwa ułożyliśmy w systematyczny proces, oparty o know-how Massachusetts Institute of Technology. Dzięki implementacji do programu konkursu Young Innovator Awards młodzi przedsiębiorcy otrzymają nie tylko wsparcie merytoryczne i pomoc czołowych polskich oraz międzynarodowych przedsiębiorstw, ale również szansę na zdobycie 100 000 złotych na dalszy rozwój działalności – mówi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, organizatora programu MIT Enterprise Forum w Polsce.
MIT Enterprise Forum Poland przewiduje akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych. Ścieżka Let’s Fintech with PKO Bank Polski! organizowana jest we współpracy z partnerem głównym programu – PKO Bankiem Polskim. Partnerem ścieżki akceleracyjnej Energia jest Grupa PGNiG. Ścieżkę Zdrowie współtworzy Grupa Adamed, natomiast pojawiającą się po raz pierwszy w programie ścieżkę Agri-tech wspiera fundusz AgriTech Hub. Nowością w akceleratorze jest również ścieżka Industry 4.0 dedykowana startupom technologicznym zainteresowanym współpracą z partnerami z regionu Dolnego Śląska. Jej realizacja będzie wspierana zarówno przez partnerów technologicznych, jak i merytorycznych, takich jak Nokia, Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.
Startupy, które chcą wziąć udział w 4. edycji akceleracji MIT Enterprise Forum Poland i powalczyć o 100 tysięcy złotych na rozwój działalności, mogą aplikować do programu do 11 marca za pośrednictwem strony internetowej www.mitefpoland.org.
Partnerami wspierającymi program są Visa oraz Campus Warsaw. Wsparcie prawne startupom zapewnia kancelaria Wardyński i Wspólnicy. W obrębie ścieżki Industry 4.0 na terenie Dolnego Śląska prawne i podatkowe wsparcie startupom zapewni firma doradcza Olesiński i Wspólnicy. Treningi sprzedażowe dla startupów przeprowadzą eksperci z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Sandler Training. Organizacjami wspierającymi program są Fundacja PKO Banku Polskiego, Weil, Gotshal & Manges LLP, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP).