Rosja planuje wydać miliardy na produkcję własnej elektroniki

Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz ISTC MIET opracowały zakrojony na szeroką skalę program zastąpienia importu sprzętu do produkcji elektroniki do 2030 roku.

W tym celu w kraju, według doniesień CNews, uruchomionych zostanie 110 projektów badawczo-rozwojowych. Na program przewidziano ponad 240 miliardów rubli, co obecnie przekłada się na około 2,52 miliarda dolarów.

Dokument opracowany przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz ISTC MIET obejmuje cztery obszary: urządzenia technologiczne, materiały, chemikalia i systemy projektowania wspomaganego komputerowo. Przedstawiciel organu poinformował, że w wdrażanie przedsięwzięcia zaangażowanych jest 50 organizacji. Ministerstwo Przemysłu i Handlu kończy także prace nad utworzeniem odrębnego programu lokalizacji produkcji kluczowych elementów urządzeń technologicznych.

Rosja stawia sobie ambitny cel. W ramach programu rozwoju inżynierii elektronicznej planowane jest opracowanie krajowego sprzętu do produkcji m.in. mikroelektroniki (od 180 do 28 nm), elektroniki mikrofalowej, fotoniki czy energoelektroniki. Jednym z oczekiwanych osiągnięć do końca 2026 r. jest opracowanie sprzętu do litografii dla technologii procesowych 350 nm i 130 nm.

Sprawa dla Rosji jednak nie będzie taka prosta. Wskutek sankcji ceny sprzętu do montażu podzespołów na płytkach drukowanych, montażu urządzeń końcowych, testowania i kontroli jakości wytwarzanych produktów poszybowały w górę o nawet 50%. Co więcej, spośród 400 narzędzi używanych w Rosji do produkcji chipów, tylko 12% może być obecnie produkowanych lokalnie. Wciąż zatem polega ona mocno na imporcie.