Rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne technologie będzie sprzyjało rozwojowi polskiej branży cyfrowej w 2018 r., ale będzie potrzeba nowych impulsów – uważa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”
Rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne technologie będzie sprzyjało rozwojowi polskiej branży cyfrowej w 2018 r. Sektor oczekuje, że w nowym roku uda się wprowadzić regulacje, które będą dodatkowo stymulowały rynek, m.in. poprzez przepisy wspierające start-upy czy proces cyfryzacji radia. Zagrożeniem dla branży może okazać się unijna reforma prawa autorskiego, jeśli wejdzie w życie w formie zaproponowanej przez Komisję Europejską – uważa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacja skupiająca największe przedsiębiorstwa tego sektora w Polsce.
„Perspektywy dla branży cyfrowej w Polsce są bardzo optymistyczne. Nasz rynek nie jest jeszcze wystarczająco nasycony nowoczesnymi technologiami. Stąd popyt na nie wciąż jest duży, co sprzyja jego rozwojowi” – mówi prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik. Ponadto Polska staje się atrakcyjna także dla producentów nowoczesnych technologii, zwłaszcza w zakresie produkcji sprzętu RTV i AGD. W Europie doceniana jest wartość polskiego zaplecza technicznego i naukowego. Stąd coraz częściej producenci lokują w naszym kraju swoje centra R&D, gdzie powstają rozwiązania, które wykorzystywane są kolejno przy produkcji urządzeń z sektora elektronicznego na całym świecie. Tym samym rośnie znaczenie polskiego sektora cyfrowego i całej gospodarki w skali globalnej.”
Prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” przyznaje jednak, że aby sektor cyfrowy w Polsce mógł rozwijać się dynamicznie, potrzebuje nowych impulsów. Branża liczy, że odpowiednie regulacje prawne stymulujące ten rynek uda się wprowadzić w najbliższych miesiącach. Przedsiębiorcy nadzieje co do tego wiążą z objęciem teki premiera przez Mateusza Morawieckiego, który w swoim grudniowym expose podkreślał znaczenie cyfrowej gospodarki.
Impulsem start-upy i cyfrowe radio
Branża liczy przede wszystkim, że w 2018 r. uda się wprowadzić narzędzia prawne, które będą wspierały rozwój start-upów w kraju i pomagały im w komercjalizowaniu nowopowstałych projektów. W tym kontekście ZIPSEE „Cyfrowa Polska” uważa, że niezbędne jest stworzenie zachęt dla polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, by pobudzić je do tworzenia produktów i oferowania usług, którymi będą mogli konkurować nie tylko na krajowym, ale i na światowym rynku.
„Myśląc o nowoczesnym państwie, rządzący muszą pamiętać o wspieraniu działalności młodych inżynierów tak, by ich potencjał był wykorzystywany u nas w Polsce, a nie za granicą. Jeśli zyskają wsparcie państwa, nowe innowacyjne polskie produkty i technologie będą mogły śmiało konkurować na światowych rynkach” – podkreśla Michał Kanownik.
W ocenie ZIPSEE „Cyfrowa Polska” ważne jest również wprowadzenie takich zachęt, np. podatkowych, które będą przyciągały światowe koncerny do lokowania w Polsce całego cyklu produkcji – od momentu wymyślenia i prac rozwojowych w Centrum R&D po faktyczne wytwarzanie. Branża cyfrowa w 2018 r. będzie przekonywać również rządzących do przyśpieszenia procesu digitalizacji radia w Polsce, który może wspomóc rozwój tego sektora. Zdaniem ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, polski rząd powinien wyznaczyć w końcu graniczną datę przechodzenia z radiowego sygnału analogowego na cyfrowy, podobnie jak uczyniono to w przypadku telewizji.
Unijna reforma prawa autorskiego zagrożeniem dla branży
ZIPSEE „Cyfrowa Polska” w 2018 r. największe zagrożenia dla rozwoju branży upatruje w unijnej reformie prawa autorskiego. Wejście w życie przepisów w kształcie zaproponowanym przez Komisję Europejską może negatywnie odbić się na całym sektorze, nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.
„Od tego, jak będzie wyglądało ostatecznie to prawo będzie zależało, czy polski przemysł kreatywny, producenci, czy mniejsi wydawcy medialni będą konkurencyjni dla zachodnich firm. Ważne jest też to, aby internet, który odgrywa podstawową rolę w gospodarce cyfrowej, pozostawał otwarty i dostępny dla wszystkich. Wszelkie próby sztucznego ograniczania dostępu do kontentu odbiją się na rozwoju innowacji” – twierdzi prezes Cyfrowej Polski.
Dlatego polska branża cyfrowa wraz z europejskimi przedstawicielami tego sektora w 2018 r. będzie walczyć o taki kształt reformy prawa autorskiego, który nie będzie zaburzał rozwoju unijnego rynku cyfrowego.