TSMC opóźnia budowę drugiej fabryki w Japonii – priorytetem inwestycje w USA i rozwój litografii 1,4 nm

Słabnący popyt na chipy dla motoryzacji, zmiana strategii klientów oraz ambitne plany rozwoju zaawansowanych technologii półprzewodnikowych przesuwają terminy budowy kolejnych fabryk TSMC w Japonii. Tymczasem Tajwańczycy przyspieszają inwestycje w USA i rozwój litografii 2 nm i 1,4 nm na własnym terenie.
Przesunięcie inwestycji w Kumamoto Fab 2
Jak donosi Economic Daily News, powołując się na japońską stację NHK, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) ponownie opóźniła rozpoczęcie budowy swojej drugiej fabryki w Kumamoto, w południowej Japonii. Pierwotnie prace miały ruszyć w pierwszym kwartale 2025 roku, jednak termin może zostać przesunięty na drugą połowę roku.
Pomimo opóźnienia, firma zapewnia, że plany budowy fabryki pozostają aktualne. Obiekt powstaje w ramach spółki joint venture Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM), której partnerami są m.in. Sony i Denso.
Według NHK powodem opóźnienia jest chęć zastosowania w fabryce bardziej zaawansowanych technologii produkcji układów scalonych, co wymaga dodatkowego czasu na projektowanie i planowanie. Mowa tu o układach w litografii 6 nm – byłby to najnowocześniejszy proces wytwórczy w Japonii, istotnie wyprzedzający pierwszą fabrykę TSMC w Kumamoto, która produkuje chipy w litografii 22/28 nm i 12/16 nm.

Spadający popyt i strategiczne przesunięcie ku USA
Nie bez znaczenia jest również sytuacja rynkowa. Źródła branżowe wskazują, że część japońskich producentów motoryzacyjnych – głównych odbiorców chipów z Kumamoto – coraz bardziej interesuje się zwiększeniem produkcji półprzewodników w Stanach Zjednoczonych. To z kolei może wpływać na decyzję TSMC o przesunięciu zasobów i inwestycji do amerykańskich fabryk, gdzie firma prowadzi szeroko zakrojoną ekspansję (m.in. w Arizonie).
Dodatkowym czynnikiem opóźniającym inwestycję jest utrzymujący się spadek globalnego popytu na półprzewodniki dla sektora motoryzacyjnego, jak również rosnąca konkurencja na tym polu – szczególnie ze strony południowokoreańskiego Samsunga i chińskich producentów.
Dynamiczny rozwój zaawansowanych węzłów technologicznych na Tajwanie
Równolegle z opóźnieniem inwestycji w Japonii, TSMC intensyfikuje prace nad najbardziej zaawansowanymi węzłami produkcyjnymi na własnym podwórku. 31 marca ruszyła budowa nowej fabryki 2 nm w Kaohsiung na południu Tajwanu. Ponadto firma poinformowała dostawców, że mają rozpocząć przygotowania do wdrożenia produkcji układów w technologii 1,4 nm.
Pilotażowa linia produkcyjna 1,4 nm ma powstać jeszcze w 2025 roku w zakładzie Baoshan P2 (Fab 20) w Hsinchu. W Central Taiwan Science Park powstanie natomiast kompleks Fab 25, który będzie obejmował cztery fabryki dla tej technologii. Jednostka P1 ma rozpocząć produkcję testową do 2027 roku, a masową produkcję – pod koniec 2028 roku.