Larry Ellison chce zebrać wszystkie dane Amerykanów w jednym systemie Oracle

Larry Ellison, współzałożyciel Oracle i czwarty najbogatszy człowiek na świecie, przedstawił swoją wizję przyszłości zarządzania danymi podczas World Governments Summit w Dubaju. Jego zdaniem, aby sztuczna inteligencja mogła skutecznie wspomagać rządy w podejmowaniu decyzji i poprawie jakości życia obywateli, konieczne jest zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich dostępnych danych – od informacji geograficznych, przez dane gospodarcze, po elektroniczne kartoteki zdrowotne, w tym dane genetyczne.
„Musimy zunifikować wszystkie krajowe dane i umieścić je w bazie danych, w której model AI będzie mógł je łatwo analizować, a następnie zadawać dowolne pytania” – powiedział Ellison.
Zdaniem Ellisona, skonsolidowana baza danych może pomóc w:
- poprawie opieki zdrowotnej dzięki lepszej personalizacji terapii.
- zwiększeniu wydajności rolnictwa poprzez dokładniejsze przewidywanie plonów i optymalizację nawożenia.
- eliminacji oszustw w systemach opieki społecznej.
To jednak nie wszystko. Szef Oracle od dawna opowiada się za wykorzystaniem AI do prowadzenia stałej inwigilacji obywateli. We wrześniu 2024 roku, podczas konferencji finansowej Oracle, stwierdził, że nieustanne monitorowanie w czasie rzeczywistym poprawiłoby zachowania społeczne. Krytycy zauważają, że wizja ta budzi obawy dotyczące naruszeń prywatności oraz wprowadzenia systemów masowej kontroli, przypominających znane afery z wycieków danych, takie jak PRISM czy działania NSA ujawnione przez Edwarda Snowdena.

Oracle jest gotowe do działania
Ellison nie ogranicza się jedynie do spekulacji. Oracle już teraz inwestuje miliardy w rozwój infrastruktury AI. W Dubaju podkreślił, że jego firma buduje ogromne centra danych, w tym jedno o mocy 2,2 GW, którego koszt waha się między 50 a 100 miliardami dolarów. To właśnie tam mają być trenowane najpotężniejsze modele AI. Dodatkowo Oracle jest częścią projektu Stargate, który ma doprowadzić w ciągu najbliższych czterech lat do inwestycji rzędu 500 miliardów dolarów na rozwój infrastruktury AI w Stanach Zjednoczonych.
Według Ellisona, rządy nie będą budować własnych modeli AI – zamiast tego powstaną zaledwie „nieliczne, niezwykle kosztowne modele”, kontrolowane przez wiodące korporacje. Oracle zamierza być jednym z głównych graczy w tym ekosystemie.
Z jednej strony, argumenty Ellisona dotyczące poprawy jakości życia za pomocą AI mogą brzmieć przekonująco. Z drugiej jednak, jego propozycja całkowitej centralizacji danych – w tym genetycznych – w systemach jednej korporacji budzi poważne obawy o prywatność i wolność obywateli. Krytycy obawiają się, że zamiast utopii efektywnego zarządzania, świat może zbliżać się do cybernetycznego nadzoru na niespotykaną dotąd skalę.