OpenAI ogłasza zmiany. Koniec z cenzurą w ChatGPT?

OpenAI ogłosiło znaczące zmiany w sposobie trenowania swoich modeli sztucznej inteligencji, zapowiadając większą otwartość na różnorodne perspektywy i rezygnację z ograniczania tematów uznawanych za kontrowersyjne. Nowa polityka ma na celu zapewnienie użytkownikom dostępu do szerokiego zakresu informacji, bez wyraźnego zajmowania stanowiska w sporach ideologicznych czy politycznych.

„Celem asystenta AI jest pomaganie ludzkości, a nie kształtowanie jej” – podkreśla OpenAI w swoim nowym dokumencie Model Spec. Firma zaznacza, że ChatGPT będzie oferować różne punkty widzenia na tematy budzące kontrowersje, zamiast unikać odpowiedzi lub promować określony światopogląd. Zmiany w polityce OpenAI pojawiają się w momencie, gdy w Stanach Zjednoczonych władzę ponownie obejmuje administracja Donalda Trumpa. OpenAI najwidoczniej dołącza do całego szeregu firm, które nagle zmieniły swoją narrację, czemu poświęciłem ostatnio cały artykuł. 

Aktualizacja Model Spec wprowadza również nową zasadę: „Nie kłamać, ani poprzez fałszywe twierdzenia, ani przez pomijanie istotnego kontekstu.” OpenAI zapewnia, że ChatGPT nie będzie całkowicie pozbawiony filtrów – nadal będzie unikał szerzenia dezinformacji i niebezpiecznych treści – ale będzie mniej skory do odmawiania odpowiedzi na trudne pytania. To oznacza znaczącą zmianę wobec wcześniejszego podejścia, w którym chatboty AI unikały tematów politycznych czy kontrowersyjnych. Przykładem była sytuacja z 2023 roku, gdy ChatGPT odmówił napisania wiersza pochwalnego o Donaldzie Trumpie, ale zgodził się stworzyć podobny utwór o Joe Bidenie. Podobnie, AI chętnie odpowiadało na prośbę napisania dowcipu o mężczyznach, ale odmawiało napisania takowego o kobietach.

Jest to oczywiście zrozumiałym trendem. OpenAI podejmuje jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii USA – projekt Stargate, wart 500 miliardów dolarów. W kontekście tak gigantycznego przedsięwzięcia dobre relacje z administracją rządową stają się kluczowe. Nowe podejście OpenAI do neutralności AI może okazać się strategicznym posunięciem zarówno w kontekście politycznym, jak i rynkowym. Firma dąży do przejęcia dominującej roli w dostarczaniu informacji w internecie, rzucając wyzwanie Google.