Google ogłosił start regionu Google Cloud Warszawa, to pierwsza infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej w regionie CEE, powstała w wyniku strategicznego partnerstwa Google i Chmury Krajowej.

Dziś, 14 kwietnia, Google oficjalnie ogłosił start regionu Google Cloud Warszawa, to pierwsza infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, powstała w wyniku strategicznego partnerstwa Google i Chmury Krajowej. Tym samym Polska dołącza do wciąż nielicznego grona krajów posiadających u siebie tę jednostkę organizacyjną Google Cloud. 

 

Google Cloud Warszawa to pierwsza inwestycja w infrastrukturę chmury publicznej Google w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to efekt współpracy amerykańskiej firmy i Chmury Krajowej, która opierać się ma właśnie na chmurze Google’a i, by nie polegać tylko na jednym dostawcy, Microsoftu. Wprawdzie ma się to nijak do cyfrowej niezależności Europy, ale taki też jest kierunek polskiej polityki w ostatnim czasie – raczej zwróconej ku USA niż UE.

 

 

Google podczas wydarzenia podało, że teraz „każda polska firma i instytucja może skorzystać z najnowszych światowych rozwiązań chmurowych dostępnych w regionie Google Cloud zlokalizowanym w Polsce”. Pięknie. Tyle tylko, że nic nie stało na przeszkodzie, aby skorzystać z Google Cloud wcześniej. Także i teraz, podczas wirtualnego wydarzenia, nie poznaliśmy skali działania zlokalizowanej w Polsce infrastruktury, słysząc zamiast tego, że usługi działają i są niezawodne.

 

Oczywistym jest, że Region Google Cloud Warszawa powstaje głównie z myślą o Chmurze Krajowej. Nie byłoby dziwnym, gdyby było to elementem ustaleń między Google i polskimi władzami. Pierwotnym wyjaśnieniem dla powstania Chmury Krajowej miała być m.in. potrzeba stworzenia bezpiecznej i niezależnej przestrzeni chmurowej dla kluczowych instytucji oraz firm. Ostatecznie, Chmura Krajowa, formalnie założona w 2018 roku, korzystać będzie z Google Cloud i Microsoft Azure.

 

To kolejny milowy krok w cyfrowej historii Polski. Dzięki rozwiązaniom chmurowym rodzime przedsiębiorstwa zwinnie wprowadzają innowacje, dostosowując produkty i usługi do szybko zmieniających się oczekiwań rynku. Chmura Krajowa jest dziś najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej w Polsce. Jej celem od samego początku jest przyspieszenie cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Zawierając i wcielając w życie takie partnerstwa jak z umowa Google, jesteśmy coraz bliżej tego celu – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, współwłaściciela Chmury Krajowej.

 

Chmura to technologia, zbiór komponentów, z których trzeba umieć budować rozwiązania biznesowe. Jesteśmy po to, by wspierać firmy i instytucje publiczne na ich drodze do chmury, bo to złożony proces i wymaga systemowego podejścia. Mamy zdywersyfikowany portfel usług chmurowych, dostępnych w formule multicloud. Zapewniamy także doradztwo: ułatwiamy proces transformacji pomagając efektywnie budować wartości biznesowe z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych – powiedział Michał Potoczek, prezes Chmury KrajowejChmura Krajowa jest dziś dojrzałą firmą z ponad 150 osobowym zespołem najbardziej doświadczonych ekspertów chmurowych w Polsce. Wspieramy klientów na każdym etapie transformacji, od zbudowania planu po jego skuteczną implementację.

 

 

Polskie firmy z każdej branży, a także firmy w sąsiednich krajach Europy Środkowo-Wschodniej, mają od teraz dostęp do pełnej mocy obliczeniowej zapewnianej przez naszą globalną sieć. Jesteśmy dumni, że w czasie pandemii mogliśmy współpracować z firmami i instytucjami rządowymi, aby pomóc im przystosować się do tej nowej rzeczywistości dzięki naszej chmurze. W Polsce z dumą wspieramy firmy w każdej branży, od handlu i bankowości, po produkcję i sektor publiczny – mówi Magdalena Dziewguć, Country Manager Google Cloud w Polsce.

 

Region zlokalizowany w Polsce, docelowo, może stać się dodatkowym atutem Google w regionie CEE. Bliżej zlokalizowana infrastruktura to także korzyść dla użytkowników używających usług Google’a. I chociaż nie podano dokładnie jak bogata jest obecnie infrastruktura Google w Polsce, to dostaliśmy dwa, odrobinę sprzeczne sygnały. Pierwszym jest prosty fakt, że gdyby była ona liczna i silna, to Google zapewne, choćby między wierszami, pochwaliłoby się tym, że realizuje zapowiedzianą w zeszłym roku inwestycję. Można więc spodziewać się, że warszawska infrastruktura jest raczej we wczesnym stadium rozwoju. Drugi sygnał, mniej oczywisty, to odpowiedź dyrektor Magdaleny Dziewguć na moje pytanie dotyczące działania usługi Stadia w naszym regionie. Nie padło oficjalne potwierdzenie, że warszawskie serwery Google’a dokonują obliczeń na potrzeby tej cloud-gamingowej usługi, a jedynie, że używający Stadii syn pani dyrektor biznesowej amerykańskiego giganta zauważył ostatnio wyraźną poprawę w działaniu streamowanych gier. To oznaczałoby zatem, że infrastruktura zlokalizowana w Polsce musi być jednak nieco bogatsza.

 

Zwłaszcza, że skupiać się ma przede wszystkim z biznesowych zastosowaniach chmury Google’a. W regionie Warszawa dostępne będą kluczowe i powszechnie używane na świecie rozwiązania Google Cloud takie jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery.

 

 

https://itreseller.pl/itrnewibm-wprowadza-pakiet-rozwiazan-dla-bankow-i-instytucji-finansowych/