SMIC bije rekordy sprzedaży, ale zyski spadają

Pomimo zaostrzonych sankcji USA na eksport chipów, chiński gigant produkcji półprzewodników SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) odnotował w czwartym kwartale 2024 roku przychody na poziomie 2,207 mld dolarów, co oznacza wzrost o 31,5% rok do roku. Mimo tego zysk netto firmy spadł o 38,4%, wynosząc jedynie 108 mln dolarów – podał „Commercial Times” powołując się na chińskie media.
Podsumowując cały 2024 rok, SMIC zanotowało rekordowe przychody w wysokości 8,03 mld dolarów, co oznacza wzrost o 27% rok do roku. Jest to pierwszy raz w historii firmy, gdy przekroczono granicę 8 miliardów dolarów. Jednak zysk netto za cały rok spadł o 45,4% do poziomu 493 mln dolarów, co związano z obniżonymi inwestycjami i stratami finansowymi.
Według raportu „Chosun Daily” cytowanego przez „Commercial Times” dynamiczny wzrost przychodów bez proporcjonalnego wzrostu zysków może sugerować, że SMIC ponosi wysokie koszty masowej produkcji chipów w technologii 7 nm dla Huawei. Wśród analityków pojawia się opinia, że jest to efekt polityki technologicznej Chin, która koncentruje się na uniezależnieniu od amerykańskich dostawców, co może oznaczać znaczne inwestycje i dopłaty do produkcji.
Warto podkreślić, że Huawei, kluczowy klient SMIC, pomimo sankcji odnotował w 2024 roku przychody na poziomie 860 miliardów juanów (około 118,3 miliarda dolarów), co jest drugim najwyższym wynikiem w historii firmy.

Prognozy na 2025 rok
W 2024 roku największa część przychodów SMIC pochodziła z Chin, które odpowiadały za 89,1% sprzedaży, natomiast USA i Europa/ Azja stanowiły odpowiednio 8,9% i 2%.
SMIC prognozuje na pierwszy kwartał 2025 roku wzrost przychodów o 6-8% w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz marżę brutto na poziomie 19-21%. Spółka planuje utrzymać wydatki inwestycyjne na poziomie 7,33 miliarda dolarów, co jest wartością porównywalną do 2024 roku.
Pomimo sankcji i trudnej sytuacji finansowej, chiński gigant ma szansę na dalszy wzrost, ponieważ ograniczenia nałożone przez USA sprawiają, że dla chińskiego rynku jest on jednym z niewielu dostępnych dostawców nowoczesnych chipów.